První den ve školce

Milá maminko, milý tatínku,

blíží se chvíle, kdy Vaše dítě nastoupí do mateřské školy. Ze dne na den se ocitne v neznámém prostředí, obklopeno houfem kluků a holčiček. Starostlivou maminku a tatínka vystřídají dvě paní učitelky, které nezná a o jejichž pozornost se navíc musí dělit s ostatními dětmi. Jistě má hlavu plnou otázek Proč tu jsem? Co tady budu dělat? Jaké jsou paní učitelky? S čím si budu hrát? Abychom omezili nepříjemné pocity na minimum, prochází „nováčci“ tzv. adaptací. Co to znamená? Je to čas potřebný k tomu, aby si dítě zvyklo na nové prostředí, kamarády, dospěláky. Aby zvládlo zůstat delší dobu samo, bez maminky, jinde než doma a přitom bylo spokojené a cítilo se bezpečně. Každé dítě je jiné, a proto i doba „zvykání“ je různě dlouhá.

Toto období však můžeme dětem ulehčit. Pokud máte možnost, můžete nejprve docházet do školky s dítětem. Chvíli si společně ve třídě pohrát a asi po hodině společně odejít zase domů. Postupně se doba pobytu prodlužuje až přichází den, kdy maminka může bez obav odejít a dítě zůstává ve třídě samo. Ne každý z Vás bude moci tuto možnost využít, nezoufejte, i Vy můžete toto období dítěti ulehčit. Dejte dítěti s sebou jeho oblíbenou hračku, podávejte mu pravdivé odpovědi o tom, co ho ve školce čeká a hlavně mu dopřejte dostatek času, aby vše zvládlo.

Velice důležitá bude i spolupráce s učitelkami na třídě. Když rodiče a učitelky „potáhnou za jeden provaz“, je to pro všechny výhra. Kdo lépe zná své dítě, jeho zvyklosti, to co jí rádo, s čím si hraje a naopak, než jeho rodiče. Tyto cenné rady mohou být nápomocny při adaptaci dítěte ve školce.

V mateřské škole se již od dětí očekává určitá samostatnost při jídle a pití, oblékání a svlékání, při udržování osobní čistoty – použití WC (dětí musí být bez plen). Proto veďte děti k určité samostatnosti v sebeobsluze, ale nebojte se, p. učitelky dětem rády pomohou, i ony chtějí mít ve školce spokojené děti. Oblečení dětem do školky dávejte pohodlné, raději starší, protože pracujeme s barvičkami a dalšími materiály,kterými se mohou ušpinit. Mějme na paměti, že dítě by se mělo soustředit na práci, nikoliv na to, aby se neušpinilo a nemuselo se strachovat Co tomu řekne maminka?

A co do školky potřebují?

  • bačkory (ne pantofle)
  • ručník
  • pyžamo
  • náhradní oblečení, kapesník (látkový)

Pro lepší orientaci vše označte jejich značkou.

A co ještě na závěr?

Najděte si čas pro dohodu s námi o společném postupu a nebojte se otevřeně projevit pracovnicím mateřské školy své pochyby, přání. Většině nesrovnalostí a potíží se dá předejít včasnou vzájemnou domluvou.

Comments are closed.